1. Blog
  2. Co robić, gdy iPhone wpadnie do wody?

Co robić, gdy iPhone wpadnie do wody?

Wbrew pozorom wcale nie tak trudno utopić telefon w zlewie czy wannie – zalanie telefonu zdarza się częściej, niż się nam wydaje. Wystarczy chwila nieuwagi, roztargnienia czy nieskoordynowany ruch ręką, by z przerażeniem przyglądać się, jak urządzenie wpada do wody. Po tego typu wypadku iPhone często staje się niezdatny do użytku, chociaż paradoksalnie nie zawsze dzieje się tak od razu po kontakcie z wodą. Sporą część zepsutych telefonów można uratować, lecz jedynie pod warunkiem odpowiedniej troski ze strony właściciela. To właśnie Wy często decydujecie o tym, czy na przykład zalany iPhone 5s będzie można przywrócić do życia. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak zadbać o iPhone’a zalanego wodą, aby zminimalizować uszkodzenia? Czy zalany iPhone 6 nadaje się już tylko do kosza?

Po pierwsze: nie zwlekać!

Gdy Twój iPhone przed chwilą został zalany wodą lub właśnie spoczywa na dnie wanny, nie poddawaj się panice! W takiej sytuacji nie ma czasu na rozpacz i pamiątkowe zdjęcia – trzeba działać! Bezzwłocznie wyjmij telefon z wody i ostrożnie potrząśnij nim na wszystkie strony, aby pozbyć się przynajmniej części wody z wnętrza urządzenia. Im więcej cieczy wydostanie się ze środka telefonu, tym łatwiejsza oraz skuteczniejsza może okazać się naprawa Twojego iPhone’a. Możesz również owinąć telefon ręcznikiem papierowym, aby zebrać nadmiar cieczy z obudowy czy ekranu. Nie warto natomiast umieszczać urządzenia w pojemniku z ryżem – właściwości higroskopijne zboża są zbyt małe, by cała ciecz z zalanego urządzenia wydostała się na zewnątrz.

Po drugie: nie szkodzić!

Podstawowe zagrożenie minęło – uszkodzony iPhone został wyjęty z wody i odpowiednio osuszony. Z całą pewnością jest to moment, w którym większość użytkowników zdecyduje się na przetestowanie działania swojego telefonu. Cześć z nich z zadowoleniem wykrzyknie nawet: „Działa!”, ciesząc się, że zamiast spodziewanego czarnego ekranu ich oczy raduje menu z ulubionymi aplikacjami. Niestety, radość bywa często przedwczesna – dopóki woda znajduje się w urządzeniu, jest zagrożeniem dla telefonu. Najczęstsze objawy, które wskazują na obecność wody wewnątrz iPhone’a to m.in.: rozładowująca się bateria, problemy z oprogramowaniem, przegrzewanie się urządzenia, a nawet wyłączanie się. Pamiętaj – nie warto dokonywać próby samodzielnego wysuszenia telefonu. Wystawienie telefonu na słońce, położenie go na kaloryferze czy użycie suszarki może jedynie spowodować przyspieszenie procesu korozji i pogorszenie stanu technicznego urządzenia.

W żadnym wypadku nie podłączaj telefonu do komputera, ładowarki lub powerbanku czy jakiegokolwiek innego źródła zasilania. Woda i prąd to niebezpieczne połączenie – tak naprawdę to nie sama woda jest problemem w środku Twojego zalanego iPhone, a dopiero jej reakcja z elektrycznością. To powstające w ten sposób zwarcie jest prawdziwym wrogiem każdego zalanego urządzenia. Dlatego porzuć pomysły o naładowaniu go lub próbie zgrania na komputer danych z telefonu, dopóki jeszcze działa. W ten sposób można jedynie pogorszyć sytuację.

Po trzecie: zaufać specjalistom!

Jeżeli chcesz nadal korzystać ze swojego iPhone’a, mimo zalania wodą, istnieje tylko jedno wyjście – oddać telefon do profesjonalnego serwisu. Urządzenie musi być rozebrane i osuszone we wnętrzu obudowy. Samo rozłożenia iPhone’a na części jest procesem, w którym wymagana jest precyzja oraz specjalistyczny sprzęt. Bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności można go w łatwy sposób nieodwracalnie uszkodzić lub spowodować, że koszt naprawy niepotrzebnie wzrośnie. Co więcej, jedynie profesjonalista będzie w stanie stwierdzić, które z podzespołów telefonu nadają się do dalszego użytkowania, a które należy wymienić. Będzie także wiedział, w jaki sposób odpowiednio zabezpieczyć korodujące elementy telefonu oraz jego płytę główną przed dalszym korodowaniem. Innymi słowy, dokona pełnej ekspertyzy, naprawy i zabezpieczenia urządzenia. Jedynie w ten sposób możesz spowodować, że zalany iPhone stanie się ponownie zdatny do użytku.

Potrzebujesz pomocy specjalistów w naprawie swojego iPhone'a? Skontaktuj się z nami a my znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

Powrót