1. Blog
  2. Hotspot osobisty iPhone – jak skonfigurować?

Hotspot osobisty iPhone – jak skonfigurować?

Rozwój technologiczny sprawił, że telefony już dawno temu przestały służyć wyłącznie do dzwonienia. Komórkami robimy zdjęcia, kręcimy filmy, możemy z ich pomocą przygotować prezentację, a nawet zeskanować dokumenty czy zmierzyć wybraną powierzchnię. Jedną z bardziej pożytecznych funkcji, którą Apple uczyniło jeszcze prostszą i bardziej intuicyjną, jest hotspot. Czym tak właściwie jest hotspot i jak skonfigurować hotspot osobisty w iPhone? Tego dowiesz się z naszego poradnika, w którym podpowiemy również, jak wykorzystywać iPhone jako hotspot.

Czym jest hotspot i hotspot osobisty?

Określenia hotspot (zamiennie tethering) używa się do opisania punktu dostępu do internetu. Router umieszczony w konkretnym miejscu pozwala znajdującym się w okolicy użytkownikom na korzystanie z sieci. Hotspoty pojawiają się na ogół w przestrzeniach publicznych, galeriach handlowych, instytucjach czy firmach i zazwyczaj są darmowe, mogą jednak wymagać zalogowania. W uproszczeniu hotspot polega więc na udostępnianiu internetu. Tego typu sieć ma charakter otwarty, nieszyfrowany, dlatego jej użytkownicy muszą liczyć się z ryzykiem ataków hakerskich, kradzieży danych i haseł.

Hotspot osobisty w przypadku iPhona to po prostu możliwość udostępniania połączenia internetowego naszego telefonu innym urządzeniom w dowolnym miejscu. iPhone jako hotspot pełni niejako funkcję bezprzewodowego routera, dlatego doskonale sprawdzi się np. w czasie wyjazdu czy podróży, kiedy nie mamy stałego dostępu do internetu na naszym tablecie czy laptopie.

Jak włączyć hotspot osobisty w iPhone?

Funkcja hotspotu osobistego obsługiwana jest przez iPhony z oprogramowaniem od wersji iOS 4.3 wzwyż, żeby móc z niej korzystać należy mieć również dostęp do internetu poprzez sieć komórkową. Należy pamiętać, że może to wiązać się z naliczaniem dodatkowych opłat, uzależnionych od naszego operatora komórkowego.

Jeśli jesteś nowym użytkownikiem sprzętu Apple, skonfiguruj hotspot osobisty w iPhone na samym początku, aby móc w pełni cieszyć się możliwościami, jakie zapewnia Twój nowy telefon. Aby to zrobić, uruchom kolejno: Ustawienia → Sieć komórkowa → Hotspot osobisty i włącz usługę. W panelu zobaczysz również swoje indywidualne hasło do Wi-Fi (można je zmienić), które będzie potrzebne użytkownikowi chcącemu korzystać z Twojego internetu. Połączyć się z hotspotem można na trzy sposoby:

  • przez USB – w tym celu należy podłączyć iPhona do komputera, na którym chcemy korzystać z internetu, a następnie odnaleźć nasze urządzenie na liście usług sieciowych lub dodać je. Najłatwiej jest się połączyć za pośrednictwem programu iTunes, który można instalować zarówno na komputerach Mac, jak i PC. Wówczas należy przy pojawiającym się komunikacie wybrać opcję „Zaufaj”.

  • przez Bluetooth – aby skorzystać z tej opcji, należy upewnić się, że na obydwu urządzeniach mamy włączoną funkcję Bluetooth, a następnie sparować sprzęty. Na ogół wystarczy odnaleźć ikonę Bluetooth i wybrać z listy lub dodać naszego iPhona.

  • przez Wi-Fi – w przypadku takiego połączenia, na urządzeniu, które będzie pobierać internet z naszego iPhona, musimy odnaleźć nazwę naszego telefonu, a później podać hasło, dostępne w zakładce Hotspot osobisty w Ustawieniach.

Sygnałem, że osobiste połączenie hotspot zostało nawiązane, jest niebieska belka, która pojawi się u góry ekranu iPhona oraz symbol połączenia.

Aby zatrzymać hotspot osobisty wystarczy wyłączyć tę funkcję w Ustawieniach telefonu (łączenie przez Wi-Fi), odłączyć kabel (w przypadku połączenia USB) lub dezaktywować Bluetooth.

Jak uruchomić Instant Hotspot?

Instant Hotspot to opcja, która pozwala na jeszcze szybsze – automatyczne udostępnianie internetu z telefonu komputerowi Apple. Funkcja ta jest dostępna dla urządzeń obsługujących system iOS 8 lub wyższy (a w przypadku Maców co najmniej system OS X 10.10). Korzystanie z tej opcji oznacza w praktyce brak konieczności każdorazowego wyszukiwania i ręcznego łączenia urządzeń. Jeżeli nasz MacBook straci połączenie z internetem, wystarczy kliknąć ikonę sieci i wybrać nazwę telefonu, a komputer samodzielnie sparuje się z iPhonem i zacznie korzystać z jego dostępu do sieci. Po odzyskaniu własnego dostępu sam też zakończy połączenie. 

Aby opcja Instant Hotspot działała, za pierwszym razem należy uruchomić ją z poziomu ustawień. W tym celu należy upewnić się, że wszystkie urządzenia zalogowane są poprzez to samo konto iCloud, a także mają włączoną funkcję Bluetooth. Po chwili urządzenia sparują się, a opcja Instant Hotspot będzie aktywna.

Potrzebujesz pomocy specjalistów w naprawie swojego iPhone'a? Skontaktuj się z nami a my znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

Powrót Następny wpis