1. Blog
  2. iPad – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

iPad – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Każda konferencja Apple stanowi ważne wydarzenie w świecie technologicznych nowinek. Ta z 2010 r. była przełomowa, ponieważ Steve Jobs zaprezentował użytkownikom zupełnie nowy sprzęt, którego tworzenia firma de facto się wypierała. iPad, bo o nim mowa, to połączenie mocy komputera z prostotą i funkcjonalnością telefonu komórkowego. Kolejne generacje urządzenia cieszą się ogromną popularnością, dlatego prezentujemy garść podstawowych informacji i porad, które zainteresują początkującego użytkownika iPada.

1. Więcej niż telefon, nie do końca komputer

iPad z wyglądu wydaje się większym iPhonem, jednak do zaoferowania ma o wiele więcej. Tablet Apple to przede wszystkim doskonałe narzędzie do pracy biurowej, które pozwoli na wygodne i intuicyjne korzystanie z e-maila, jednoczesne działanie na różnych plikach czy swobodne przesyłanie plików.

Jak podzielić ekran iPada?

Aby podzielić ekran (Split View), należy otworzyć aplikację, która nas interesuje, a następnie przesunąć palcem od dołu ekranu tak, by pojawił się Dock. Teraz wystarczy już przeciągnąć interesujące nas okienko na dowolną krawędź ekranu i dostosować jego wielkość. Co ważne, pomiędzy okienkami można swobodnie przerzucać pliki.

Jak korzystać w iPadzie z dwóch aplikacji jednocześnie?

Służy do tego opcja SlideOver, która nakłada okienko na inną aplikację. Aby ją uruchomić, trzeba przesunąć palcem od dołu ekranu i przeciągnąć z Docka wybrane narzędzie na otwarte okno. Drugą aplikację można wygodnie chować i wyciągać poprzez przesuwanie palcem górnej belki w stronę krawędzi ekranu.

Jak przesyłać pliki z iPada?

Pliki można przesyłać poprzez iTunes, iCloud Drive oraz AirDrop. iTunes sprawdzi się w przypadku, gdy treści chcemy skopiować na komputer Mac lub PC. Należy otworzyć program i podłączyć nasze urządzenie złączem USB, a następnie wejść w iTunes w ikonkę iPada. iCloud Drive to rozwiązanie zapewniające dostęp do treści w chmurze, którą można zarządzać poprzez nasze konto Apple ID, dostępne w Ustawieniach. AirDrop to najprostsza z opcji, która umożliwia wymianę plików pomiędzy znajdującymi się w pobliżu urządzeniami Apple.

2. Liczą się gesty

Na płynność i szybkość pracy wpływają również gesty. W przypadku iPada, przesunięcia z konkretnych krawędzi ekranu, zapewniają dostęp do Docka, aplikacji czy ustawień. Aby szybko przełączać aplikacje w iPad, wystarczy przesunąć palcem od dołu do środka ekranu. Ten sam efekt zapewni nam dwukrotne przyciśnięcie „Początku”.

3. Na wszystko jest apka

iPad zapewnia dostęp do narzędzi znanych z komputerów (Pages, Numbers, Wiadomości), jednak w porównaniu do MacBooków, gwarantuje nieporównywalnie więcej aplikacji (gry, edytory zdjęć, pomoc w nauce języków), które można pobrać z App Store. Sklep zawiera apki skatalogowane jak w iPhonie, ale korzystanie z nich jest znacznie wygodniejsze na większym ekranie. Żeby móc pobierać z App Store należy być zalogowanym za pomocą swojego konta ID oraz mieć połączenie z internetem.

4. iPad zadba o Twoje samopoczucie

Oprócz licznych aplikacji, zajmujących się pomiarami – np. liczeniem kroków czy kalorii, iPad posiada wbudowane funkcje, sprzyjające polepszeniu naszego samopoczucia. Aby odciąć się od powiadomień, wystarczy skorzystać z trybu „nie przeszkadzać”, który możemy zaprogramować na konkretne godziny. Funkcja Night Shift sprawi, że ekran naszego tabletu nabierze cieplejszego odcienia, co ułatwi pracę, zwłaszcza w późnych godzinach nocnych. Opcja „pora spać” przypomni nam, kiedy powinniśmy się położyć, aby zapewnić organizmowi zdrowy wypoczynek.

iPad – jak uruchomić tryb „nie przeszkadzać”?

Należy włączyć kolejno Ustawienia->Nie przeszkadzać. Po wybraniu tej opcji możliwe jest ustalenie harmonogramu i określenie godzin obowiązywania trybu.

iPad – jak uruchomić funkcję Night Shift?

Opcję tę można włączyć w Ustawieniach, zakładka Ekran i jasność. Tam też ustala się czas obowiązywania funkcji oraz steruje temperaturą wyświetlanych kolorów.

Jak włączyć funkcję „pora spać” w iPad?

Funkcję uruchamia się z poziomu Zegara, gdzie możliwe jest ustawienie przypomnień, obliczenie czasu snu oraz automatyczne włączenie alarmu budzika.

5. Jedno urządzenie – wiele narzędzi

iPad za sprawą poręcznej formy doskonale sprawdzi się jako notatnik, ale można wykorzystać go również jako przenośny skaner lub podłączyć do drukarki. Tablet za pomocą opcji Handoff umożliwia również kontynuowanie pracy rozpoczętej na innym urządzeniu Apple. iPad przyda się też do rysowania oraz innych zajęć twórczych, za sprawą licznych narzędzi przeznaczonych do robienia zdjęć, ich edycji, tworzenia filmów wysokiej jakości czy pracy w plikach tekstowych.

Jak włączyć opcję Handoff?

Aby ta opcja działała, należy upewnić się, że na wszystkich urządzeniach jesteśmy zalogowani do tego samego Apple ID, mamy połączenie z internetem, włączone Bluetooth i Handoff (Ustawienia->Ogólne).

Jak uruchomić w iPadzie skaner?

Funkcję skanera można włączyć poprzez Notatki. Po otwarciu pliku tekstowego wystarczy dotknąć znak plusa i wybrać odpowiednią opcję.

Jak podłączyć drukarkę do iPada?

Jeśli nasza drukarka posiada opcję Air Print, wystarczy połączyć urządzenia w ramach tej samej sieci Wi-Fi, wybrać w pliku opcję udostępniania, a następnie Drukuj.

iPad – czy warto kupić?

Tablet od Apple to narzędzie, które doskonale sprawdzi się u osób zabieganych, które potrzebują funkcjonalnego sprzętu w małych rozmiarach. iPad oferuje szerokie możliwości, a najnowsze oprogramowanie iPadOS, jeszcze bardziej zbliży go do konkurowania z komputerem. System dostarczy szeregu użytecznych narzędzi, jak chociażby aplikacji Pliki, przeprojektowanego sposobu korzystania z klawiatury (funkcja swipe) i ekranu początkowego, do którego będzie można przypinać widgety. Rewolucyjnym i niezwykle wygodnym rozwiązaniem jest umożliwienie podłączenia pendrive’a czy innego nośnika pamięci.

Wraz z pojawieniem się iPadOS, Apple zapowiedziało również wprowadzenie nowych czcionek, gestów i skrótów klawiszowych, oraz trybu ciemnego, czyli wszystkich tych elementów, które są tak charakterystyczne dla MacBooka. Ostatecznym zbliżeniem iPada do komputera wydaje się być długo oczekiwane udoskonalenie przeglądarki. Dzięki iPadOS, Safari nie będzie już wyświetlać mobilnych wersji stron WWW w większym rozmiarze, a ich oryginalne, pełnowymiarowe wersje.

Nowe możliwości to też nowe zagrożenia. Dotykowy ekran może przestać reagować, a zbytnie obciążenie powodować zawieszanie się aplikacji. Wiele z nadchodzących problemów, które pojawią się wraz z debiutem iPadOS, zniosą zapewne kolejne aktualizacje systemu lub zresetowanie tabletu. Jak zresetować iPad? Należy nacisnąć i przytrzymać przyciski „Początek” oraz „Uśpij/Obudź”. Jeśli działania te nie przyniosą rezultatu, konieczna może się okazać naprawa iPada w serwisie.

Potrzebujesz pomocy specjalistów w naprawie swojego iPhone'a? Skontaktuj się z nami a my znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

Powrót Następny wpis