1. Blog
  2. Jak dbać o baterie w MacBookach?

Jak dbać o baterie w MacBookach?

Podczas poszukiwań nowego laptopa rzadko zwracamy uwagę na jego baterię. Procesor, grafika czy pamięć RAM grają pierwsze skrzypce, chociaż wraz z upływem czasu to właśnie bateria ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania komputera. Jak o nią prawidłowo dbać, aby wydłużyć jej żywotność? Po czym poznać, że bateria wymaga naprawy?

Pierwsze ładowanie

Wbrew krążącym opiniom nie ma potrzeby wykonywania pełnych trzech cykli ładowania i rozładowywania baterii nowego MacBooka czy innego sprzętu elektronicznego. Działania tego typu miały sens jeszcze kilka lat temu – „efekt pamięci” dotyczył głównie akumulatorów niklowo-kadmowych. Natomiast stosowane aktualnie baterie litowo-jonowe nie wymagają takich zabiegów. Nowoczesne akumulatory przystosowane są do krótkiego i częstego ładowania. Baterię litowo-jonową można ładować i doładowywać w każdej chwili – nie musisz czekać z ładowaniem, aż całkowicie się rozładuje. Nie ma przeciwwskazań, aby ładować baterię często i krótko – podniesienie stanu baterii choćby z 40 na 70 procent jest prawidłowym zabiegiem, który w żaden sposób nie wpływa negatywnie na jakość pracy baterii w MacBooku.

Kluczowe jest także odpowiednie korzystanie z komputera, bez narażania go na skrajne temperatury. Nie należy wystawiać MacBooka na długie działanie promieni słonecznych, które podnoszą jego temperaturę, a także korzystać z urządzenia w skrajnie niskich temperaturach. Co do zasady komputery oraz ich baterie nie lubią zimna, za to bardzo dobrze czują się w warunkach domowych i w pokojowej temperaturze (20-25 stopni Celsjusza to optymalna wartość). Wbrew pozorom ważne jest także korzystanie z oficjalnych akcesoriów. Owszem, oficjalne akumulatory od Apple są droższe od zamienników, ale tylko licencjonowany sprzęt jest gwarancją odpowiedniego działania, jak i szansą na zachowanie gwarancji producenta. To ważne i warto o tym pamiętać, zanim sięgniecie po tańszy o kilkanaście złotych zamiennik.

Pamiętaj o regularnej kalibracji

Apple zaleca regularne wykonywanie kalibracji baterii, której głównym zadaniem jest upewnienie się, że procentowa oraz czasowa wartość pozostałego zapasu energii będzie wyświetlana poprawnie, a bateria będzie działać z maksymalną wydajnością. Taki zabieg warto wykonać tuż po rozpoczęciu pracy z nowym laptopem od Apple (dotyczy to więc m.in. iBooka, PowerBooka, MacBooka oraz MacBooka Pro), a następnie raz na trzy miesiące, w przypadku gdy często korzystasz z baterii. Jeżeli głównie pracujesz na laptopie stale podłączonym kablem do kontaktu, kalibrację należy wykonywać nawet raz w miesiącu. Oto jak wykonać prawidłową kalibrację dla urządzeń z rodziny MacBook, MacBook Air oraz MacBook Pro:

  • Podłącz komputer do kontaktu i naładuj baterię do pełna.
  • Po maksymalnym naładowaniu baterii pozostaw komputer podłączony do prądu przez dodatkowe dwie godziny. Przez ten czas możesz używać komputera, lecz nie odłączaj go od źródła zasilania.
  • Po upływie 2 godzin odłącz MacBook od prądu.
  • Korzystaj z MacBooka, aż wyświetlony zostanie komunikat o niskim stanie baterii. Kontynuuj pracę na komputerze do momentu jego uśpienia.
  • Pozostaw go w tym stanie na okres pięciu godzin.
  • Podłącz komputer do zasilania i maksymalnie naładuj baterię.

* Po szczegółową instrukcję, informacje dodatkowe lub dotyczące innych urządzeń odsyłamy do oficjalnej strony Apple: https://support.apple.com/pl-pl/HT1490

Aby wydłużyć czas pracy laptopa na baterii, producent zaleca m.in.: instalowanie najnowszych aktualizacji oprogramowania macOS, optymalizację ustawień pracy baterii, dostosowywanie jasności ekranu do aktualnych potrzeb, wyłączanie Wi-Fi, gdy akurat nie korzystamy z bezprzewodowego internetu, a także zamykanie nieużywanych aplikacji oraz odłączanie nieużywanych urządzeń peryferyjnych, np. myszy, mikrofonu, głośnika czy kamerki internetowej. Dodatkowo warto wyłączyć kartę pamięci SD i wysunąć ją ze slotu, jeżeli akurat nie jest nam potrzebna.

Nie przymykaj oka na problemy

Zbyt krótki czas pracy MacBooka na baterii, problemy z ładowaniem lub pełnym naładowaniem baterii oraz brak widoczności akumulatora (komputer działa, tylko gdy jest podłączony do zasilania), to sygnały, że dzieje się z nim coś, co wymaga naszej interwencji.

Co można zrobić, jeżeli bateria MacBooka się nie ładuje? Apple proponuje dwa rozwiązania tej sytuacji: zrestartowanie akumulatora lub modułu SMC, który odpowiada m.in. za zarządzanie baterią. Prawidłowe i bezpieczne resetowanie kontrolera SMC przebiega następująco:

  • Wyłącz komputer.
  • Po wyłączeniu naciśnij i przytrzymaj przez 10 sekund kombinację klawiszy Shift-Control-Option po lewej stronie i naciśnij jednocześnie przycisk zasilania. W przypadku MacBooka z wymiennym akumulatorem wyjmij baterię, a następnie naciśnij przycisk zasilania i przytrzymaj go przez 5 sekund. Włóż baterię z powrotem.
  • Naciśnij przycisk zasilania, by włączyć komputer.

Jeżeli przedstawione działania nie przyniosą efektu, nie pozostaje nic innego, niż udać się po pomoc do jednego z oficjalnych serwisów.

Potrzebujesz pomocy specjalistów w naprawie swojego iPhone'a? Skontaktuj się z nami a my znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

Powrót Następny wpis