1. Blog
 2. Kiedy wymienić baterię w iPhonie? Poznaj 6 wskazówek!

Kiedy wymienić baterię w iPhonie? Poznaj 6 wskazówek!

Szybko rozładowująca się bateria w smartfonach nie jest niczym zaskakującym. Dotykowe telefony z dużymi wyświetlaczami pobierają dużo mocy, dlatego częste ładowanie jest niezbędne, jeśli chcemy korzystać z naszego urządzenia bez przeszkód. Zdarza się jednak, że sprzęt pada nawet wtedy, gdy nie jest w użyciu, a kolejne cykle ładowania wystarczają na coraz krótszy czas. Powinien być to dla nas sygnał, że bateria w iPhone jest słaba i może wymagać naprawy. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na 6 popularnych pytań, dotyczących baterii w iPhonach. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, kiedy powinieneś wymienić baterię w swoim iPhonie.

1. Dlaczego bateria w iPhone szybko się rozładowuje?

Odpowiedzialna za szybkie rozładowywanie się baterii jest najczęściej intensywna eksploatacja urządzenia. Uruchomienie odświeżania w tle, pozostawianie włączonych aplikacji, granie w gry o wymagających grafikach czy stały dostęp do internetu, zdecydowanie przyspieszają proces rozładowania telefonu. Podobny wpływ na baterię ma niska oraz wysoka temperatura, ale przyczyna problemu może być dużo bardziej prozaiczna.

iPhony wyposażone są w baterie litowo-jonowe. Uchodzą one za lekkie, przystosowane do doładowywania, szybko ładujące się i zapewniające długi czas pracy, ale jak wszystkie inne baterie, ulegają procesowi chemicznego starzenia, a wraz z nim, stopniowo tracą swoje właściwości. Dla użytkownika oznacza to, że niezależnie od tego, czy będzie maksymalnie wykorzystywał możliwości sprzętowe, czy tylko korzystał z podstawowych funkcji telefonu, po jakimś czasie będzie zmagał się ze skutkami zestarzałej baterii.

Każda bateria ma określony okres żywotności. Wymiana baterii w telefonach Apple może być konieczna po przekroczeniu liczby 300 cykli ładowań. Szacuje się, że dla zapewnienia pełnego komfortu użytkowania, nowa bateria powinna być montowana co 2-3 lata, o ile nie pojawiły się wcześniej inne niepokojące sygnały, jak chociażby puchnąca bateria.

2. Kiedy bateria w iPhone nadaje się do wymiany?

Szybko rozładowujący się telefon to nie jedyna oznaka słabej baterii w iPhonie. Choć krótki czas pracy urządzenia i konieczność ciągłego doładowywania sprzętu są uciążliwe, użytkownik iPhona z zepsutą baterią może również narzekać na:

 • spowolnione działanie telefonu,

 • brak płynności przewijania,

 • zawieszanie się aplikacji,

 • nagrzewanie iPhona,

 • samoistne wyłączanie urządzenia,

 • pokazywanie niezgodnego z prawdą stanu naładowania,

 • puchnącą baterię.

Wszystkie te symptomy mogą świadczyć o potrzebie wymiany baterii, jednak to ostatni punkt stanowi największe zagrożenie dla naszego telefonu, ponieważ spuchnięta bateria w iPhone może nawet doprowadzić do samozapłonu urządzenia lub skutkować uszkodzeniem innych podzespołów. Problem na ogół pojawia się podczas ładowania telefonu i ma swoje podłoże w wadliwych elementach, nieprawidłowościach przy procesie produkcyjnym lub jest efektem wewnętrznego zwarcia czy ładowania iPhona z użyciem zbyt dużego napięcia.

3. Jak ładować iPhona?

Nowy typ baterii nie wymaga całkowitego rozładowywania, jak było to popularne w telefonach starszej daty. Dowolne doładowywanie czy zostawianie podłączonego do prądu iPhona na długie godziny także nie wyrządzi mu krzywdy. Telefon jest w zupełności przystosowany do tego typu użytkowania, a jedyne, o czym powinno się pamiętać przy ładowaniu iPhona, to korzystanie jedynie z oryginalnych złączy, które zapewniają ochronę m.in. przed zwarciem.

4. Jak dbać o baterię w iPhone?

Chemicznego starzenia baterii nie da się cofnąć ani zatrzymać, ale można znacząco je spowolnić, poprzez odpowiednie dbanie o stan baterii naszego telefonu. Oryginalna ładowarka to podstawa, ale poza tym warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które zabezpieczą baterię przed zbyt szybkim zużyciem. Sam producent radzi, aby:

 • nie narażać telefonu na działanie zbyt niskich lub zbyt wysokich temperatur,

 • wyłączyć aplikacje działające w tle i funkcje, których w danej chwili nie potrzebujemy,

 • utrzymywać poziom naładowania w nieużywanym iPhonie na poziomie ok. 50%.

5. Jak sprawdzić stan baterii w iPhone?

Jeśli zauważyliśmy, że działanie naszego telefonu jest spowolnione lub obawiamy się, że doszło do uszkodzenia baterii, możemy samodzielnie sprawdzić jej kondycję. Stan baterii w iPhone da się skontrolować, korzystając z jednej z wielu dostępnych w App Store aplikacji, jednak w nowszych urządzeniach, to Apple dostarcza odpowiednich narzędzi. Wystarczy wejść u Ustawienia → Bateria → Kondycja baterii.

6. Gdzie wymienić baterię iPhone?

Zepsuta lub stara bateria nie tylko wpływa na komfort użytkowania telefonu, ale również może prowadzić do awarii innych podzespołów, dlatego nie należy bagatelizować problemu i wymienić baterię, zanim konieczna okaże się naprawa samego iPhona.

Baterię iPhona najlepiej wymienić w sprawdzonym serwisie, wykorzystującym tylko oryginalne części. Wymiana nie zajmie specjaliście wiele czasu, a użytkownik zyska pewność, że telefon będzie działał sprawnie przez kolejne lata.

Potrzebujesz pomocy specjalistów w naprawie swojego iPhone'a? Skontaktuj się z nami a my znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

Powrót Następny wpis