1. Blog
  2. Klawiatura MacBook – jaką wybrać?

Klawiatura MacBook – jaką wybrać?

Klawiatura stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia komputera. Mało kto zwraca jednak uwagę, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli, które różnią się miedzy sobą, np. wielkością zestawu klawiszy (pole numeryczne lub jego brak), dodatkowymi funkcjami (podświetlenie), sposobem podłączenia czy samą budową i mocowaniem poszczególnych przycisków. Sprawdź, jakie rodzaje klawiatur oferuje Apple, czym kierować się przy wyborze i kiedy nasz MacBook może wymagać wymiany klawiatury.

MacBook – podstawowe rodzaje klawiatur

Niezależnie od marki komputera, klawiatura może być wbudowana lub zewnętrzna. Z kolei samodzielne klawiatury dotyczą komputerów stacjonarnych. W przypadku iMac Apple oferuje klawiaturę Magic Keyboard – z polem numerycznym lub bez, a także bezprzewodową klawiaturę Belkin YourType. Ta ostatnia stosowana jest również jako dodatkowy sprzęt dla MacBooka.

Każdy MacBook wyposażony jest w klawiaturę wbudowaną, jednak sam mechanizm klawiatury może różnić się w zależności od modelu naszego komputera i daty jego produkcji. W przypadku komputerów od kalifornijskiej firmy mówi się o dwóch typach klawiatur: nożycowej i motylkowej.

MacBook – klawiatura nożycowa

Klawiatura do komputerów MacBook czy MacBook Air i Pro, wyprodukowanych do 2015 r., wykorzystuje technikę nożycową. Nazwa mechanizmu nawiązuje bezpośrednio do sposobu mocowania klawiszy, które utrzymują skrzyżowane (i przypominające nożyce) elementy. Takie rozwiązanie zapewnia przede wszystkim stabilność przycisków i sprawia, że klawisze rzadziej się zacinają.

MacBook – klawiatura motylkowa

Klawiatura do nowszych modeli MacBook, MacBook Air i MacBook Pro wykorzystuje technikę motylkową, którą Apple wprowadziło w 2015 r. po to, aby MacBook stał się cieńszy. Konstrukcja zapewnia większą stabilność i komfort pisania, ale generuje też wiele niedogodności. Część z nich, jak problemy z niekontrolowanym pojawianiem się znaków czy ich podwójnym występowaniem, Apple uznało za podstawę do serwisowania sprzętu.

Użytkownicy klawiatury motylkowej skarżą się często na szereg jeszcze innych usterek, m.in.głośną pracę klawiatury, mniejszy skok klawiszy i większą podatność na zacinanie przycisków. W trzeciej generacji klawiatury, którą stosuje się w modelach produkowanych od 2018 r., część z tych problemów nie jest już tak dokuczliwa, a niektóre udało się całkowicie wyeliminować. Nowy MacBook zaopatrzony jest również w silikonowe osłonki, chroniące klawiaturę przed dostawaniem się do niej okruchów. Starsze modele nie posiadają takiego zabezpieczenia, a to właśnie wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, stanowią częstą przyczynę wymiany klawiatury MacBooka.

Uszkodzona klawiatura a naprawa MacBooka

Wygodna klawiatura jest podstawą pracy przy komputerze, a w połączeniu ze sprawną obsługą skrótów klawiszowych, może znacząco wpływać również na jej szybkość i jakość. Ten podzespół podatny jest jednak na liczne uszkodzenia – przede wszystkim mechaniczne. Brak dbałości o czystość klawiatury dostanie się do niej różnego rodzaju zanieczyszczeń, może mieć poważne konsekwencje dla urządzenia. Najniebezpieczniejszą dla naszego sprzętu, a jednocześnie najczęściej występującą awarią, jest zalanie klawiatury.

Szybka reakcja i osuszenie komputera, nie daje gwarancji, że nie doszło do uszkodzenia płyty głównej. Zagrożone są także bateria i liczne złączą, dlatego w przypadku zalania, należy pamiętać o odłączeniu urządzenia od prądu. Tego typu awaria wymaga najczęściej interwencji profesjonalistów. Nawet jeśli klawiatura zdaje się działać bez zarzutu, mogło dojść do usterek, których konsekwencje poznamy dopiero po czasie. W serwisie specjaliści upewnią się, że MacBook jest zupełnie suchy, a płyn nie uszkodził podzespołów komputera.

Naprawa klawiatury MacBook

Większość usterek nie jest na ogół tak groźnych, jak zalanie, a wymiana samej klawiatury MacBooka, stanowi rozwiązanie problemów. Naszą uwagę powinny zwracać przede wszystkim: brak reakcji klawiszy na nacisk, pojawianie się innych znaków oraz toporna praca przycisków.

Jednak, jak i gdzie bezpiecznie naprawić klawiaturę MacBook? Naprawą klawiatury w naszym komputerze powinni zająć się specjaliści. Sami możemy nieprawidłowo ocenić uszkodzenia, ponieważ pozorna wadliwość klawiatury, może być objawem innych usterek, jak np. awarii płyty głównej. Rozkręcenie obudowy wiąże się też z ryzykiem zniszczenia poszczególnych elementów czy połamaniem mocowań klawiszy, co generuje kolejne koszty. Warto w tym przypadku skorzystać z usług serwisu, który zagwarantuje profesjonalną wymianę i oryginalne części, bez ryzyka uszkodzenia obudowy.

Potrzebujesz pomocy specjalistów w naprawie swojego iPhone'a? Skontaktuj się z nami a my znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

Powrót Następny wpis