1. Blog
  2. Naprawa iPhone – wymiana pękniętej szybki

Naprawa iPhone – wymiana pękniętej szybki

Pęknięcie szybki w iPhonie wcale nie musi być wynikiem niesamowitego pecha – wbrew pozorom nawet wysunięcie się telefonu z kieszeni kurtki czy płaszcza, może spowodować uszkodzenie ekranu. Równie niebezpieczny dla przykładowego iPhone 6 może okazać się upadek ze stolika lub łóżka, jak i przypadkowe wypuszczenie telefonu z ręki. Szczęście w nieszczęściu, jeśli sprzęt upadnie na dywan lub inne podłoże amortyzujące uderzenie – gorzej, jeśli do twardego lądowania dochodzi na asfaltowej nawierzchni lub łazienkowych płytkach. Jednak o uszkodzenie ekranu nie trudno nawet bez żadnego poważnego upadku, szczególnie jeśli nosimy go w jednej kieszeni, chociażby z kluczami do domu czy samochodu.

Uszkodzony wyświetlacz w iPhone

O kosztach i czasie trwania niezbędnych napraw decyduje rodzaj uszkodzenia. Ekran dotykowy każdego iPhone'a zbudowany jest podobnie – wymiana szybki w iPhone 6s nie różni się znacznie od wymiany szybki w iPhone 4s. Każde z urządzeń posiada ekran dotykowy składający się z zewnętrznej szybki, digitizera (moduł odpowiadający za odczytywanie dotyku na szybie) oraz wyświetlacza.

Najlżejsze z uszkodzeń dotyczą zewnętrznej powierzchni ekranu, czyli szybki. Odkładanie telefonu ekranem do dołu czy noszenie w kieszeni wraz z kluczami przyczynia się do powstawania rys – głębsze z nich mogą nawet zniekształcać pracę wyświetlacza. Często zdarza się, że w takiej sytuacji wystarczy wymiana samej szybki. Gorzej, jeśli uszkodzeniu ulegnie także digitizer, ponieważ może on niewłaściwie odczytywać dotyk palca na powierzchni ekranu, co uniemożliwi jakąkolwiek pracę telefonu.

Najpoważniejszym uszkodzeniem ekranu jest awaria wyświetlacza. Sygnałem ostrzegawczym, że być może z urządzeniem dzieje się coś złego, mogą być:

  • wszelkie migotania obrazu,
  • zbyt jasna lub zbyt ciemna praca wyświetlacza,
  • zniekształcanie barw,
  • nadwrażliwość nad dotyk.

Czasem nawet niepozornie wyglądające rysy mogą być przyczyną poważnych uszkodzeń zaburzających pracę iPhone'a. Nie warto więc bagatelizować zarówno drobnych uszkodzeń fizycznych, jak i objawów nieprawidłowego działania sprzętu. Gdy jest już za późno, czarny ekran i kompletny brak reakcji wyświetlacza nie pozostawiają innego wyjścia, niż odwiedziny w serwisie. Bez obaw – z naprawą nie powinno być większego problemu, ze względu na łatwy dostęp do części zamiennych.

Jak zadbać o ekran w iPhone?

W jaki sposób dbać o ekran smartfona, aby wydłużyć jego żywotność? Z całą pewnością warto go systematycznie czyścić za pomocą szmatki z mikrofibry czy chusteczek do czyszczenia okularów. Jednocześnie nie należy robić tego, wykorzystując w tym celu fragmentu ubrań. Ich materiał lub wypukłe elementy mogą przyczynić się do porysowania ekranu. Znajdują się na nich także zanieczyszczenia w postaci kurzu czy pyłu, które również mogą zaszkodzić naszemu iPhone’owi – niezależnie od tego, czy to model 4, 5, 6 czy 7 generacji. Warto także pamiętać o tym, by nosić urządzenie w osobnej kieszeni. Jeżeli natomiast chcecie przedłużyć żywotność ekranu i zwiększyć jego odporność na uszkodzenia czy rysy, najlepszym wyjściem będzie zakup pokrowca lub naklejenie na ekran specjalnej powłoki ochronnej. Z całą pewnością opóźni to konieczność zostawienia telefonu w naprawie.

Potrzebujesz pomocy specjalistów w naprawie swojego iPhone'a? Skontaktuj się z nami a my znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

Powrót Następny wpis