1. Blog
 2. Poznaj najważniejsze skróty klawiszowe na MacBooka!

Poznaj najważniejsze skróty klawiszowe na MacBooka!

Rzeczywistość zdominowana jest przez komputery – w zdecydowanej większości branż, ale i poza miejscem pracy korzystamy z tych nowoczesnych urządzeń. Stale ulepszane, wzbogacone coraz wydajniejszymi podzespołami, sprawiają, że każde zadanie jest łatwiejsze do wykonania. MacBooki firmy Apple należą do najnowocześniejszych i najchętniej wybieranych, ponieważ cechują się niezwykłą wygodą użytkowania, w czym pomagają liczne skróty klawiszowe. Poznaj razem z nami najbardziej przydatne skróty klawiszowe na komputerze Mac!

Skróty klawiszowe, czyli oszczędność czasu!

Jak w wielu innych urządzeniach, tak i na MacBooka zaprogramowanych zostało wiele skrótów klawiszowych. Mamy pewność, że z podanymi w artykule skrótami klawiszowymi, praca na Macu będzie szybka, efektywna i przyjemna!

Skróty klawiszowe podzieliliśmy na kilka sekcji, w ramach których wybraliśmy te najbardziej przydatne:

 • Minimalizowanie okna

W codziennej pracy musimy niejednokrotnie zmniejszyć okno. Wykonanie tej czynności na Macu jest bardzo łatwe – wystarczy kombinacja klawiszy Command + M. Z kolei, jeśli chcemy je zamknąć, należy wcisnąć jednocześnie Command + W. Czas można również zaoszczędzić, chowając wszystkie otwarte karty, posiłkując się skrótem Option + Command + W.

 • Przełączanie się między aplikacjami oraz zamykanie aplikacji

Otwieranie zasobnika aplikacji jest niezwykle proste, służy do tego kombinacja klawiszy Command + Tab, podobnie jak przełączanie się do kolejnej z nich – przytrzymujemy klawisz Command, a następnie naciskamy Tab. Natomiast powrót do poprzedniej aplikacji wykonamy za pomocą: Command + Shift + Tab. Aplikację można też bardzo szybko zamknąć, używając skrótu Command + Q bądź wymusić jej zamknięcie, gdy ta nie odpowiada – Command + Option + Escape.

 • Zarządzanie kartami w przeglądarce

Błyskawicznie przełączymy się pomiędzy otwartymi kartami, stosując kombinację klawiszy Control + Tab (do następnej karty) oraz Control + Shift + Tab (przejście do poprzedniej karty). Możemy również przechodzić między kartami o kilka pozycji – w tym celu powinniśmy skorzystać ze skrótu Command + jeden z klawiszy od 1 do 9.

 • Kopiuj, wklej, wytnij

Każdego dnia kopiujemy, wklejamy i wycinamy np. fragmenty tekstu. Aby ułatwić sobie te czynności, pamiętajmy, aby użyć skrótów klawiszowych Command + C (dla kopiowania), Command + V (wklejania) oraz Command + X (dla wycięcia). Każde z tych poleceń wycofamy zaś za sprawą kombinacji Command + Z.

 • Zrzut ekranu

Czasem przydatny jest zrzut całego ekranu, co szybko osiągniemy, stosując Command + Shift + 3. Natomiast, gdy wystarczy jedynie wybrany fragment: Command + Shift + 4.

 • Praca z tekstem

Korzystanie z MacBooka to często praca z tekstem. Warto więc poznać szereg pomocnych skrótów klawiszowych, przydatnych podczas działań przy tworzeniu treści:

 • Command + strzałka w lewo (idź do końca linii);
 • Command + strzałka w prawo (idź do początku linii);
 • Command + strzałka w górę (idź na górę strony);
 • Command + strzałka w dół (przejdź na dół strony);
 • Command + strzałka lewa / prawa (poruszanie kursorem po jednym znaku w danym momencie);
 • Shift + Command + strzałka w górę / w dół (zaznaczenie całego tekstu w dokumencie);
 • Command + D (usunięcie znaku nad kursorem).
 • Usuwanie plików

W zawartości każdego komputera znajduje się mnóstwo plików, warto więc wiedzieć, jak szybko i efektywnie nimi zarządzać, m.in. zaznaczać i odznaczać (Command + Option + A), przenosić do kosza (Command + Delete), opróżniać kosz (Command + Shift + Delete) oraz usuwać trwale (Option + Command + Delete).

Potrzebujesz pomocy specjalistów w naprawie swojego iPhone'a? Skontaktuj się z nami a my znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

Powrót Następny wpis